Uygulama indirme sayısını arttırma

Uygulamanızın organik olarak indirmesini arttırmak aslında Mağaza’da sıralamasını arttırmakla aynı şeyi ifade etmektedir. Neler yapmalısınız ya da neler yapmamalısınızı bu yazımızıda sizlerle paylaşacağız.

Uygulama içinde yapılması gerekenler;

Basitlik ve Kullanabilirlik
Öncelikle uygulamanızı kullanıcınızı düşünerek oldukça basit tutmalısınız. Arda arda açılan 2.,3. sayfaların sonucunda erişilen sayfalar pek önerilmez. En fazla 2,3 tık ile verileriniz ile kullanıcılarınızı buluşturmalısınız. Göze hitap eden kolay ve anlaşılabilir bir tasarım hazırlamanız başarının temellerindendir. Bir çok yazılımcının düştüğü “Tasarımı hallederiz tasarımcıya o kadar para vermeye gerek yok.” mantığından çıkmak gerekir. Kendiniz yapsanız bile eleştiriye açık olmalı ve tasarımınızı eleştirtmelisiniz.

Giriş Sayfası 
Eğer kullanıcıya giriş yapmadan verileri gösterme imkanınız var ise gösteriniz. Kullanıcının satın alım yapacağı zaman ya da veri girişi yapacağı zaman üye olması gerektiğini göstererek üyelik ekranına yönlendirebilirsiniz. Böylece potansiyel kullanıcılarınızı giriş ekranında kaybetmemiş olursunuz.

Kitlenmeler ve Hatalar
Developer Console üzerinden tespit edebileceğiniz uygulama kitlenmeleri ve hatalarını en kısa sürede düzeltin. Uygulamanıza oluşan hataları artması Google tarafından aşağı sıralara düşmenize neden olur.

Google Play Store’da yapılması gerekenler;

Anlaşılabilir Olmak
Mağaza girişinde ekran görüntüleri, açıklama ve başlık kısımlarında uygulamanızı yeterince anlatmak her bir ayrıntısını göstermek kullanıcınıza uygulamanızı indirtmek için önemli bir fayda sağlayacaktır. Kimse ne işe yaradığını bilmediği birşey indirmek istemez.
Başlık yazarken “Uygulama Adı – Kısa metin” şeklinde belirlemek faydalı olacaktır. ekran görüntülerinde direk ekran görüntüsünü atıp geçmek yerine. Her ekran görüntüsü için açıklayıcı bir cümle yazmak faydalı olacaktır. Unutmayın binlerce rakibiniz arasıdan sizi bulabilmiş kullanıcıyı bu sayfada kaybetmek hiç istemeyeceğiniz bir olaydır.

Rakip Analizi
Rakiplerinizi iyi analiz edin. Tüm yorumlarını okuyun, onun kullanıcılarının onu sevdiği ve kötü bulduğu özellikleri belirleyin buna göre kendi uygulamanızda geliştirmeler yapın.

Uygulama Puanı
Google için en önemli noktalardan biride budur. Eğer 5 üzerinden 4 puanından aşağıda bir puana sahipseniz yükselmeniz gerçekten zordur. Çünkü sizi indiren kullanıcılarınız sizi kötü değerlendirmiştir ve Google mecbur kalmadıkça yeni kullanıcıları size yönlendirmek istemez. Kötü puan almanıza neden olan sorunları düzelttikten sonra kullanıcılarınızın yorumlarına cevaplar yazarak puanlarını güncellemelerini isteyebilirsiniz. Ancak genelde  %20’den fazlasını düzeltmeniz çok zordur. Tüm yolları denedikten sonra 5 yıldızlı yorum hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Burada da bu işi gerçekten bilen kişilerle çalışmak önemlidir. Gönderim yaparken uygulamanızı analiz etmek ona göre gönderim sağlamak önemlidir. Eğer 5 yıldızlı yorumlara ihtiyacınız var ise bizim indirme, kullanma ve 5 yıldız hizmeti paketlerimizden faydalanabilirsiniz.

Uygulama dışında yapılması gerekenler;

Reklamlar
Eğer yukarıda belirttiğimiz herşeyi tam anlamıyla yaptıysanız artık sıra geldi reklamlara hiç kuşkusuz harika bir uygulamayı kimse kullanmadan onun harika olduğunu bilemez. Uygulamanızın sektörüne göre başlangıçta min 500₺ olmak üzere bir reklam bütçesi ayarlayın. Bu bütçeyi Facebook,Google,Youtube,Instagram ve diğer olmak üzere harcayın. Tüm bütçenizi bir mecraya yönlendirmek pek akıllıca değildir. Bütçenizi 4’e, 5’e bölüp her bölüme eşit bir harcama yapın aldığınız geri dönüşlere göre harcamaya devam edin. Bize kalırsa Reklam sürekli çalışılması gereken bir konudur ancak Organik indirmeleriniz oturdukça reklam giderlerinizi kısabilirsiniz.

Harcadığınız tutarı hemen geri kazanmaya çalışmayın. Bugün harcadığınız 500 lira size yavaş yavaş gelecektir. “Kullanıcılar 2 güne zaten siliyorlar nasıl geri gelecek?” diye düşünenler için söylüyorum. Bugün o parayla getirdiğiniz kullanıcılar sizin yerinizi sabitlemeye hatta sıralamanızı arttırmaya yardımcı oluyor. Yani bugün organik 400 indirme alırken bu reklamdan sonra aşamalı olarak organik indirme sayılarınız artabilir.
Sıradan reklam mecralarından daha hızlı indirme almak istiyorsanız ve sizi indiren her kullanıcınızın uygulamanızı açtığından emin olmak istiyorsanız. Bizim indirme ve kullanma hizmetleri paketlerimizi değerlendirebilirsiniz.


Sonuç olarak siz kullanıcılarınızı memnun ederseniz Google’da sizi memnun eder ve üst sıralara taşır. Eğer uygulamanızı incelememizi size yapmanız gerekenler ile ilgili rapor hazırlamamızı isterseniz info@raptiye.co mail adresimize yazabilir ve raporunuzu ücretsiz olarak alabilirsiniz.